Projekt “ME-commercer: nový rozměr vzdělávání pro mikropodniky”

Současní podnikatelé by neměli uvažovat o tom, zda rozjet nové aktivity v oblasti elektronického obchodování, ale zvážit, které zboží nebo služby je vůbec možné umístit do internetového obchodu, protože obchod nás, jako obvykle, odsoudí k postupnému úpadku, ke druhému místu v pořadí nového globálního pořádku. Je čas na odvahu a ctižádost. (José Manuel Barroso).

Projekt je financován litevskou Národní agenturou pro program Erasmus+. Hlavním cílem projektu je návrh a implementace vzdělávacího programu pro mikropodniky v oblasti elektronického obchodování a jeho následné testování a rozšíření mezi zájemci. Jako základ pro přípravu tohoto programu posloužil průzkum o postavení mikropodniků na evropské, národní, regionální i lokální úrovni. Výstup by měl posloužit jako nástroj k lepšímu využívání příležitostí, které tento zajímavý sektor trhu práce nabízí.

Vzdělávací program, který je primárně zaměřen na zlepšení nabídky odborného vzdělávání (VET) v současném ekonomickém prostředí, má za cíl pomoct při přípravě odborníků, kteří budou schopni svým individuálním přístupem pomáhat mikropodnikům překonávat problémy a naplňovat požadavky trhu.

Vzdělávací program je zacílený na studenty odborných (VET) škol a absolventy těchto škol, ve věku 20 až 35 let, kteří již mají jisté dovednosti v oblasti elektronického obchodování a/nebo mají předchozí zkušenosti z oblasti marketingu, a kteří jsou v současnosti nezaměstnaní anebo zaměstnaní na nižší pozici, než odpovídá jejich vzdělání. Na konci vzdělávacího programu  absolventi získají úplné specializované vzdělání, jak teoretické tak i praktické, v oblasti řízení  elektronického obchodu a budou připraveni na práci v mikropodniku.

Po skončení programu budou mít navíc čtyři vybraní studenti (jeden v každé partnerské zemi) možnost získat praxi a pomoc při zahájení vlastního podnikání s udržitelnou perspektivou. Implementace tohoto finálního kroku umožní účastníkům programu získat skutečnou pracovní zkušenost a vybraným mikropodnikům rozjet skutečný e-byznys pod dohledem projektového partnerství.

Podle dat poskytnutých Eurostatem v roce 2014 o využívání informačních technologií a e-commerce, pouhých 16% malých podniků prodává přes internet. Přitom mikropodniky představují víc než dvě třetiny evropské pracovní síly (ESBA), avšak kvůli své velikosti nemají dostatek interních zdrojů, aby mohli čelit globálnímu digitálnímu trhu, častou jsou zranitelné, nedostatečně rozvinuté a postižené místním odloučením. Často musí čelit těžké ekonomické.

krizi, ačkoli mají bohatou tradici, kvalitní zaměstnance a ohromné příležitosti v oblasti elektronického obchodu.

Elektronický obchod, který je považován za efektivní hnací mechanizmus ekonomiky, může být jedním z bodů zvratu na cestě ke zlepšení ekonomiky zejména odlehlých oblastí venkova.

V projektu se tedy ubíráme tímto směrem, a pro naplnění uvedených cílů potřebujeme vaši spoluúčast, ať už jste podnikatelé nebo studenti.


Máte-li další dotazy, kontaktujte projektový tým.

Litva

Vaida Sinkevičienė +370 614 507 95 – projektai@paneveziodrmc.lt

Jūratė Raukštienė + 370 610 04401 – jurate.raukstiene@paneveziodrmc.lt

Gitana Pšibilskienė + 370 620 12242 – gitana.psibilskiene@paneveziodrmc.lt

Itálie

Monica Pomero +39 392 976 4246 – monica.pomero@bluebook.it

Noemi Marchionatti+ 39 349 66 06 427 – noemi.marchionatti@bluebook.it

Španělsko

Raúl Iglesias + 34 662 950 734 –  plasencia2@camaracaceres.es

Jesús Espinosa  + 34 630 198 482 – jesus.espinosa@camaracaceres.es

Česká Republika

Lucie Brzáková +420 773 05 02 77 – lucie.brzakova@proeduca.cz


Jeden projekt, čtyři partneři, čtyři země.

Všechny projektové aktivity realizujeme v heterogenním partnerství, které jde napříč sektory. Partneři pochází z Litvy, Itálie, České republiky a Španělska a každý z nich představuje jiné obchodní a společenské odvětví a zabývá se jinou oblastí (vzdělávání, marketing, trh práce, obchod). V zájmu posílení evropského ducha budeme v projektu realizovat čtyři mezinárodní projektová setkání a také čtyři závěrečné konference – po jedné v každé partnerské zemi.

Pro více informací o nás navštivte naše webové stránky  

  1. Public institution Panevezys Labour Market Training Centre Viesoji istaiga Panevezio darbo rinkos mokymo centras
  2. Chamber of Commerce and Industry of Cáceres (Cámara Oficial de Comercio e Industria Cáceres) Chamber of Commerce, Industry and Services of Cáceres
  3. Bluebook LTD Bluebook s.r.l.
  4. ProEduca ProEduca z.s.